Dell Precision 7530 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
W ubiegłym roku na rynku pojawiła się niezwykle rozbudowana stacja robocza z serii Dell Precision 7000.

Mowa o modelu 7530, który zadebiutował w maju 2018 roku. Jest on kierowany do najbardziej wymagających specjalistów, oczekujących po sprzęcie doskonałej wydajności, a także bogatego wyposażenia, które okaże się pomocne podczas pracy.

Polecane laptopy

Dell Precision 7530 – dane techniczne oraz cena

Producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Do wyboru mamy aż trzy procesory Intela i trzy różne karty graficzne Nvidia Quadro. Do tego dochodzi dobór ilości pamięci RAM, a także rodzaj i pojemność dysków twardych. Jest więc w czym wybierać, dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować specyfikacje techniczne interesujących nas modeli.

Dell Precision 7530 – dostępne konfiguracje

Seria Precision 7000 zawiera stację robocze z najwyższej półki, także cenowej. Urządzenia są wyposażane w najnowsze podzespoły, które mają zagwarantować komfortową obsługę najbardziej rozbudowanych i wymagających programów oraz narzędzi specjalistycznych. To właśnie ten sprzęt posłuży do użytku serwerowego, graficznego i projektowego.

Jak już zostało wspomniane, na rynek wypuszczonych zostało wiele modeli Dell Precision 7530, co zresztą widać w różnicach cen między urządzeniami najtańszymi a najdroższymi. Pozwala to dobrać stacje do konkretnych zastosowań, a także naszych możliwości finansowych. Od czego warto zacząć analizę?

Na przykład od procesorów. Firma Dell zdecydowała się na wykorzystanie układów z serii Coffee Lake, które plasują się w ścisłej czołówce swoich kategorii. Największą wydajność zapewni nam model Intel Core i9-8950HK, którego premiera miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, co już samo w sobie wskazuje na niezwykle wydajny sprzęt. To jednak nie wszystko – uwagę warto zwrócić także na wysoką częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 2900 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4800 MHz. Warto nadmienić, że procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dlatego też może zostać poddany procesowi overclockingu (podkręcania). Po skorzystaniu ze specjalnego oprogramowania, jesteśmy w stanie dodatkowo zwiększyć taktowanie, które w znaczący sposób przekroczy próg 5000 MHz.

Specyfikacja układu wskazuje również na pamięć podręczną trzeciego poziomu w ilości 12 MB, a także współczynnik TDP, który wynosi 45 W. Do czynienia mamy z bardzo wydajnym procesorem, który potrzebuje rozbudowanego systemu chłodzenia. W przeciwnym razie, temperatury generowane podczas pracy na najwyższych obrotach będą zbyt wysokie. Dell Precision 7530 i9-8950HK zagwarantuje doskonałą wydajność, która zapewni obsługę każdego programu specjalistycznego. Jest to jeden z najlepszych procesorów w swojej kategorii. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 195 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1191 punktów.

Konfiguracje Dell Precision 7530 i9 są oczywiście najdroższe, dlatego też, jeśli chcecie wydać nieco mniej, powinniście celować w modele korzystające z procesorów Intel Core i7. Do wyboru są dwa układy:

  • Intel Core i7-8850H – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania 2600-4300 MHz, 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 182 punktów w trybie jednowątkowym, 1090 punktów w trybie wielowątkowym;
  • Intel Core i7-8750H - sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania 2200-4100 MHz, 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 180 punktów w trybie jednowątkowym, 1063 punktów w trybie wielowątkowym;

Jak widać, są to procesory zbliżone do najlepszego układu i9. Różnice między nimi są niewielkie, toteż śmiało można powiedzieć, że sprawdzą się w tych samych, specjalistycznych zastosowaniach. To samo tyczy się zresztą kart graficznych, które są montowane w konfiguracjach Dell Precision 7530 i7 oraz i9.

Jak na stację roboczą przystało, sprzęt korzysta z jednostek z serii Nvidia Quadro, których wydajność jest specjalnie dostosowywana do obsługi programów profesjonalnych. Podobnie jak w przypadku układów CPU, do wyboru mamy aż 3 modele:

  • Nvidia Quadro P3200 – najlepsza jednostka, montowana w konfiguracjach kosztujących najwięcej. Korzysta z 6 GB pamięci typu GDDR5. Wysokie taktowanie zapewnia doskonałą wręcz wydajność w oprogramowaniu specjalistycznych. Sprawdzi się między innymi w środowisku CAD;
  • Nvidia Quadro P2000 – dysponuje 4 GB pamięci GDDR5. Jest o kilkadziesiąt procent słabsza od modelu P3200, jednak mimo tego nadal z powodzeniem jest wykorzystywana w wielu stacjach roboczych;
  • Nvidia Quadro P1000 – kartę znajdziemy w najtańszych konfiguracjach. Korzysta z 4 GB pamięci własnej i zapewnia stabilne działanie w podstawowych programach profesjonalnych.

Oczywiście specyfikacja Dell Precision 7530 nie wskazuje wyłącznie na procesory i karty graficzne. Uwagę warto zwrócić także na pamięć RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości DDR4 – w najdroższych modelach laptopa zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności aż 128 GB.

Na koniec pozostaje nam już tylko dysk twardy. W Dell Precision 7530 zamontowane mogą zostać aż 3 dyski SSD M.2 PCIe, których pojemność wyniesie maksymalnie 6 TB. Do tego dochodzi jeszcze miejsce na dysk 2,5”, na przykład typu HDD. Wszystko to pozwala stworzyć niezwykle wydajny sprzęt, który pomieści mnóstwo danych.

Dell Precision 7530 – wygląd

Producent postarał się o spełnienie największych wymagań nie tylko pod względem wydajności, ale również jakości wykonania sprzętu. Obudowa została przygotowana ze stopu magnezu – uzyskała ona militarny certyfikat trwałości MIL-STD 810G. Oznacza to, że sprzęt został sprawdzony pod kątem wytrzymałości w różnych ekstremalnych sytuacjach. Badana była między innymi odporność urządzenia na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ wody i pyłu.

Konstrukcja jest bardzo sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym. Dodatkowe wzmocnienia krawędzi oraz narożników sprawiły, że obudowa nie poddaje się wygięciom, nawet pod dużym naporem. Jak można się było spodziewać, laptop jest duży i gruby, co przełożyło się na jego wagę (2,6 kg). Trzeba jednak przyznać, że i tak nie jest on cięższy od wielu innych sprzętów z tej samej kategorii. Można to uznać za pewien sukces.

Jeśli chodzi o design urządzenia, producent postawił na dość prostą bryłę oraz ciemną stylistykę, która dobrze pasuje do specyfiki omawianego sprzętu. Laptop jest elegancki i niezwykle solidnie wykonany – nie ma tu mowy o żadnych szczelinach czy niepotrzebnych elementach. Na pochwałę zasługuje również zestaw portów, zawierający wszystko to, co potrzebne podczas pracy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dostępność dwóch portów Thunderbolt 3.

Dell Precision 7530 – matryca

Omawiany sprzęt jest zróżnicowany nie tylko pod względem wykorzystywanych podzespołów, ale również matryc. Jak się okazuje, do wyboru mamy aż cztery wersje o przekątnej ekranu 15,6 cali. Najtańsze modele korzystają z matrycy typu TN, która zapewnia przeciętną jakość obrazu. Jeśli zależy Wam na obsłudze programów graficznych, powinniście celować w modele IPS Full HD lub IGZO UHD – ta matryca wyróżnia się pełnym pokryciem palety kolorów Adobe RGB.  Do wyboru jest jeszcze dotykowy panel Full HD IPS.

Warto podkreślić jeszcze, że matryce zostały wyposażone w skuteczną ochronę antyrefleksyjną, dzięki której korzystanie ze sprzętu na zewnątrz oraz przy odsłoniętym oknie nie powinno wiązać się z nadmiernym spadkiem widoczności wyświetlanych treści.

Dell Precision 7530 – klawiatura i touchpad

Warto nadmienić, że w porównaniu z poprzednimi modelami, klawiatura została nieco zmieniona. Klawisze Home i End oddzielono, zadbano również o to, aby strzałki były tej samej wielkości, co pozostałe klawisze. Do dyspozycji otrzymaliśmy więc podświetlaną, pełnowymiarową klawiaturę, wraz z panelem numerycznym. Jakość jej wykonania należy ocenić bardzo wysoko. Klawisze wyróżniają się głębokim skokiem i sprężystą reakcją, dlatego codzienna praca okaże się bardzo wygodna i stosunkowo cicha – klawiatura została bowiem skutecznie wytłumiona.

Dobrze sprawdza się także touchpad. Na uwagę zasługuje jego wielkość i wygodne położenie (nieco po lewej stronie względem środka panelu). Właściwości ślizgowe płytki gwarantują komfortowe, precyzyjne prowadzenia kursora i odpowiednią obsługę gestów. Bez zarzutów sprawdzają się także wbudowane przyciski, które wyróżniają się płytkim skokiem. Jak na stację roboczą z prawdziwego zdarzenia przystało, została ona wyposażona w kilka przydatnych dodatków. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim czytnik linii papilarnych oraz czytnik SmartCard. W niektórych modelach znajdziemy również moduł NFC.

Dell Precision 7530 – wydajność

Procesory montowane we wszystkich wersjach Precision 7530 gwarantują ogromną wręcz wydajność, dzięki której możliwa stanie się obsługa wszystkich programów o profilu specjalistycznym. Spełnią wymagania grafików, projektantów, programistów, a także osób tworzących modele i animacje 3D. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne.

Równie wysoki poziom prezentują karty graficzne, a zwłaszcza model Nvidia Quadro P3200, korzystający z 6 GB pamięci typu GDDR5. Jednostka zapewni doskonałą pomoc we wspomnianych programach. Jej osiągi warto sprawdzić poprzez analizę testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała aż 16619 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics średnia wyniosła 115672 punktów. Warto nadmienić, że test Dell Precision 7530 polegał także na sprawdzeniu, jak rzeczona karta sprawdza się w grach. Oczywiście nie można oczekiwać po niej cudów – została bowiem przygotowana do zupełnie innych zadań. Jej spora wydajność pozwala jednak na uruchomienie wielu ciekawych produkcji. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Dell Precision 7530 – wady i zalety

Bez wątpienia największym atutem omawianego sprzętu jest doskonała wręcz wydajność wykorzystanych podzespołów. Gwarantują one ogromne osiągi, które możemy wykorzystać w najbardziej rozbudowanych programach i narzędziach. Bez wątpienia będzie to sprzęt, który spełni wymagania większości specjalistów.

Kolejną zaletą Precision 7530 jest to, że na rynku znaleźć możemy mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Poszczególne modele różnią się między sobą pod praktycznie każdym względem, także cenowym. Dzięki temu więcej użytkowników może skorzystać z doskonale przygotowanego urządzenia, wyróżniającego się niezwykle wytrzymałą obudową o bogatym wyposażeniem dodatkowym.

Po stronie zalet należy umieścić także możliwość wyboru jednej z czterech różnych matryc, rozbudowany zestaw portów, a także atrakcyjny, nowoczesny design. Oczywiście recenzja Dell Precision 7530 nie może pominąć także wad. Te natomiast skupiają się przede wszystkim na nieco zbyt krótkim działaniu na baterii, sporym nagrzewaniu się laptopa podczas pracy na najwyższych obrotach, a także głośnym działaniu sprzętu.

ZALETY

  • Doskonała wydajność podzespołów
  • Na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych
  • Wysokiej jakości obudowa
  • Mnóstwo przydatnych dodatków
  • Klawiatury z najwyższej półki
  • Możliwość wyboru różnych matryc
  • Pojemne, super szybkie dyski twarde SSD
  • Rozbudowany zestaw portów

WADY

  • Bateria mogła być pojemniejsza
  • Laptop mocno nagrzewa się przy wykorzystaniu pełnej mocy
  • Głośna praca przy dużym obciążeniu

Dell Precision 7530 – podsumowanie, czy warto

Pod względem wydajności i wyposażenia, model Precision 7530 ma wszystko to, czego oczekuje się po stacjach roboczych z najwyższej półki. Zagwarantuje doskonałe działanie w najbardziej wymagających programach i narzędziach. Jeśli więc dysponujecie odpowiednim budżetem, powinniście zwrócić uwagę na ten sprzęt.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.